Bugun okulda günün nasıl gecti?

İlgili anne babalar, günlük yaşam koşturmaları içinde çocuklarının okulda günlerinin nasıl geçtiğini, hayatlarından memnun olup olmadıklarını öğrenmek, az biraz da olsa haberdar olmak istiyorlar. BUGUN OKULDA GÜNÜN NASIL GEÇTİ? sorusu bunun için var. Aynı soruyu geçen günlerle beraber tekrar tekrar soruyoruz. Zaten bu sorunun yanıtı olasılıkla bir veya iki kelimeden ibaret  : iyi!, normal, her zaman ki gibi,güzel, bilmem,hiç …Aynı soru, neredeyse otomatiğe bağlanmış aynı içeriksiz cevaplar kendi kendilerini tekrar edip gidebiliyor..Böylece ne soruyu sorana ne de yanıtlayana pek bir şey katmıyor.

Her defasında aynı amaç için tamamen aynı soruyu tekrarlamak yerine, bir çeşit liste geliştirme fikri oluştu. Simple Simon and Company de okuduğum bir yazı da tam bu konuda olası bir soru listesinden söz ediyordu.  OKULUN BUGÜN NASIL GEÇTİ? Sorusuna yönelik,  açılımlı, tam cümleler gerektiren yanıtlar almayı öngören sorular alt alta dizildiler.

 1. Bugün okulda olan en güzel şey neydi?  veya Bugün okulda olan en çok ne/kim canını sıktı?
 2. Okulda bugün seni en çok ne veya kim güldürdü ?
 3. Eğer elinde olsaydı hangi arkadaşının yanına oturmak isterdin? veya Hangi arkadaşının yanına oturmayı istemezdin?
 4. Okulunda sana göre en güzel, en keyifli yer neresi?
 5. Bugün okulda öğrendiğin garip bir kelime var mı?
 6. Bu akşam öğretmenini arasam, bana seninle ilgili ne anlatırdı?
 7. Bugün okulda kimseye yardım ettin mi? Kime? Nasıl?
 8. Bugün okulda kimse sana yardım etti mi? Kim ? Nasıl?
 9. Bugün okulda hiç bilmediğin , duymadığın yeni bir şey öğrendin mi?
 10.  Okulda gün içinde seni çok mutlu eden bir şey oldu mu?
 11.  Bugün okulda en çok ne zaman sıkıldın?
 12. Bir uzay gemisi birden sınıfınıza gelse ve içinizden birini alıp götüreceğini söylese, kimin gitmesini isterdin?
 13. Bugün öğretmenin en çok hangi sözü kullandı?
 14. Bugün öğretmenin her zamankinden farklı bir şey söyledi veya yaptı mı?
 15. Sence okulda neyin daha çok fazla olmasını isterdin? / Veya neyin daha az olmasını isterdin
 16. Bugünkü ders aralarında en çok ne yaptın/nerede zaman geçirdin?
 17. Sınıfınızdaki en komik arkadaşın kim?  Sence neden komik?
 18. Sınıfta hangi arkadaşının yerinde olmak isterdin? Neden?
 19. Birdenbire sınıfınızın öğretmeni oluversen yarın neler yapardın?
 20. Sınıfta bir arkadaşında yer değiştirecek olsan kimle değişirdin? Neden?

 Ne dersiniz, sizin bu listeye ekleyecek sorunuz var mı? Arasından favori sorunu var mı? Varsa lütfen siz de görüşlerinizi, geri bildirimlerinizi paylasin ve bu listeyi hep birlikte zenginleştirelim

Türlü aşamalardan geçerek yepyeni bir akademik yıla başlıyoruz. Her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.

Published by

Sencer DONMEZ

I am an international education improvement leader specialized with IB Diploma Programme. Pedagogical leader of changes and visionary school administrator. I help schools to introduce, implement and also improve their IB Diploma Programme by consulting, trainings that I offer and with my leadership. My international educational leadership skills are acknowledged by my appointment in the team of IB Diploma authorization visits in Europe, Africa and the Middle Eastern counties and also in Asia Pacific. As an IB recognized Diploma Programme educator, I have participated in the authorization and consultation of many schools all located in various parts of the world. On behalf of the IB organization I prepared reports on DP 5 year evaluation self-studies. I have a genuine interest in broadening the horizons of the young people that we educate and contribute improving the overall quality of the education institutes that I take my part in the admin team. As details can be seen below I keep on attending several professional development programs, including the Principals' Training Center. Many students and teachers with whom I had the chance to work closely with, certainly managed to change their lives for the much better and improved themselves a great deal . I can proudly say that, the same thing applies to the schools that I took part in the leadership teams. With great enthusiasm I teach IB Theory of Knowledge and philosophy. As a world citizen coming from a natural transition area in between the western world and the east, I have acquired a strong intercultural sensitivity.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.