Profile

PEDAGOGICAL LEADER of changes and visionary shool administrator, specialized in International Baccalaureate – IB Diploma Programme.

I help schools to introduce, implement and also improve their IB Diploma Programme by my leadership as well as consulting, and trainings

 

With her majesty Queen Elizabeth at the British Consulate of Ankara 2009
With her majesty Queen Elizabeth at the British Consulate of Ankara 2009

                                              

                                                     Twitter @DonmezSencer     

 

 

DEDICATED IB EDUCATOR :
I am glad to I share my experience with the IB world, As a dedicated and confident IB Educators Network Member, on behalf of the IB Organization, I consult several IB Diploma candidate schools, made authorization / verification visits to IB Diploma schools, lead IB Diploma workshops in Leadership, Administrators, DP Coordinators, International Mindedness, Theory of Knowledge, Approaches to Teaching/Learning and prepare DP 5 Year Review Reports which are located both in Europe-Middle East and also in Asia Pacific countries. All these certainly broaden my vision and enrich my experience as an international educator

Besides my involvement within the IB organization, as an education management professional, I have worked in Turkish and American schools in Turkey and Singaporean School in Jakarta Indonesia.   In addition I am Site Based Coordinator of PAMOJA EDUCATION for those students who take online IB DP classess.

Through out my career in education sector I have carried a variety of responsibilites under different capacites; academic dean, high school principal, IB Diploma Programme Coordinator, assistant principal, consultant for international programs and even business and operations manager.

Meeting with Indonesian parents
Meeting with Indonesian parents

PASSIONATE LEARNER
I have a genuine interest in broadening the horizons of the young people that we educate and contribute improving the overall quality of the education institutes that I take my part in the admin team. Including the Principals’ Training Center in US, I have actively attended and still keep on attending several professional development programs and international education conferences around the globe.

Several students and educators with whom I had the chance to work closely with, have certainly changed their lives for the better. I can proudly say that, the same thing applies to the schools that I took part in their leadership teams.

With great enthusiasm I teach IB Theory of Knowledge, I am a TOK examiner too. I used to teach English as a Second Language and philosophy. 

With the Ambassador of Turkish Republic
With the Ambassador of Turkish Republic

I was born and raised in Ankara Turkey, from a country which has always been a natural transition, in between the western world and the east.  I have self-disciplined, result oriented work habits of the west and at the same time respectful, emphatic, personable mindset of the eastern cultures. I have the natural sensitivity to cultural, religious, ethnic and geographical issues and

certainly embrace diversity.

With Turkish Minister of National Education, Dr.Celik in Ankara 2009

With Turkish Minister of National Education, Dr.Celik in Ankara 2009

 

 

I am a graduate of TED Ankara College and Middle East Technical University and a member of the “IB Educators Network” within the IB organization. You can reach me  from the “CONTACT” page directly.

METU

PROFIL        (In Turkish)   

Değişim süreçlerinin pedagojik lideri ve vizyoner okul yöneticisi.          

Bünyesinde yöneticilik yaptığım, ya da dışarıdan danışmanlık verdigim okullara, uzmanı olduğum IB (International Baccalaureate) Diploma Programı eşgüdüm calışmalarını  verimli yürütmelerini sağlamaktayım.

IB kurumu adına, bugüne dek çoğunlukla Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Dogu ve son zamanlarda Asya Pasifik bölgesi ülkelerindeki çeşitli okullarda, IB kurumu adına IB Diploma Programı kurumsal danışmanlığı,  yetkilendirme (otorizasyon) denetimleri yapmaktayım. IB Diploma Okulları Yöneticliği, DP Koordinatörlüğü, IB Bilgi Kuramı, 5 Yıllık Öz Değerlendirme Süreci,Öğrenme ve Öğretimde Yaklaşımlar başlıklarında öğretmen ve okul yöneticilerine eğitimler vermekteyim.         (Güncel Detaylar “EXPERIENCE” sayfasında).

Bugüne dek aldığım mesleki eğitimlerin, katıldığım uluslararası konferansların  yanısıra, IB kurumu adına üstlendiğim her projeyle, bilgilerim daha da pekişiyor,  deneyimlerim artıyor,  uluslararası eğitim öğretim   bilincim güçleniyor ve böylece vizyonum genişlemeye devam ediyor.

IB kurumu bünyesindeki etkinliklerimin yanısıra Türkiyede Ankara, Mersin ve Istanbuldaki, özel okullarda yöneticilik yaptım. Jakarta ENDONEZYA’da bir Singapur Okulunda da yöneticlik yaptım.  PAMOJA EDUCATION adına Site Based Coordinator görevini de yürütmekteyim.

Şimdiye dek  lise müdürü, IB Diploma Programı koordinatörü, müdür yardımcısı, akademik müdür, uluslararası eğitim programları danışmanı, hatta en başlarda işletim ve operasyon müdürü gibi farklı görev ve sorumluluklar yürüttüm

Bugüne dek birlikte yakın calışma fırsatım olan öğrencilerim ve meslektaşlarımın ufuklarının gelişmesinde katkılarım oldu. Aynı şeyi bugüne dek yönetim ekibinde yer aldığım okullar için de gururla söyleyebilirim.

IB Bilgi Kuramı (Theory of Knowledge) ve felsefe derslerinin öğretmeniyim. Batı ile doğunun doğal geçis alanında doğmus ve yetişmis kültürlerarası duyarlılğa sahip, gerçek bir vatansever ve aynı zamanda bir dünya vatandaşıyım. Kaliteye önem veren bir ekip üyesi ve empatik ve ileriyi görebilen bir ekip lideriyim.

TED Ankara Koleji, Orta Dogu Teknik Üniversitesi mezunuyum. Uluslararası Bakalorya Egitimcileri Ağı (IB Educator Network) üyesiyim. 

(Bu web sitesinde yer alan iletişim bölümlerinden (Command, Contact) benimle doğrudan irtibat kurabilirsiniz)

2 thoughts on “Profile”

  1. tebrik ederim ilk aşama için güzel bir site olmuş, nacizane önerim bir ATATÜRK köşesi koymanızdır. gerekli bilgiler bende de mevcuttur.

    saygılar

    1. Dogu ve bati kulturlerinin dogal gecis noktasi Turkiyemizin, laik ve Ataturk’un ongordugu cizgide olmasi her zaman icin onceliklerin en ustundedir. Ümit hanim, mesajiniz ve gorusleriniz icin ictenlikle tesekkur ederim. Sitenin genel yapisi ve icerik catisi ile ilgili teknik calismalar suruyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.